X
تبلیغات
رایتل
پشم سنگ عایق الاستومری
یکشنبه 27 اردیبهشت‌ماه سال 1388
توسط: آلفا پک

پانتو گراف

طراحان از پانتوگراف برای ارائه رسم های فنی استفاده می کنند. در زیر طرز ساخت یک پانتوگراف ساده را می آموزید. شما به کمک آن می توانید تصاویر (به هر شکلی) را بزرگتر، کوچکتر و یا معکوس کنید. این وسیله به کمک پیچی که با کاغذ در تماس است بالا و پایین برده می شود و از طرف دیگر با یک پونز به کاغذ ثابت شده است. شما با نشانگر، روی شکل حرکت می کنید و یک قلم که به پانتوگراف وصل است به طور خودکار تصویر تغییر مقیاس یافته را بوجود می آورد.

 

توصیه می شود برای این فعالیت پژوهشی اولیاء محترم نیز کمک کنند.

آنچه شما نیاز دارد:

دریل و مته، درفش، مداد، قلم، چاقو، مهره، پیچ، پونز بزرگ، واشر، چوب پنبه، مداد تراش، سنباده، میخ پرچ، خط کش، چوب بالسا، کاتر

پانتوگراف

١- از یک بزرگتر بخواهید تا در برش تکه های چوب بالسا به شما کمک کند. شما به دو تکه ٢٢*٢ سانتیمتری و دو تکه ١٢*٢ سانتیمتری نیاز دارید.

پانتوگراف

٢- به کمک سنباده انتهای چوب های بالسا را به شکل نیم دایره صاف کنید.

پانتوگراف

٣- پنج نقطه متساوی الفاصله در طول هر تکه اندازه گرفته (یکی از آنها دقیقاً در انتهاء باشد) و محلی را که باید سوراخ شود را با * مشخص کنید. از یک بزرگتر بخواهید تا در هر علامت، سوراخی ایجاد کند.

پانتوگراف

٤- هر یک از بازوهای کوچک را به میانه هر یک از بازوهای بلند وصل کنید. پیچی از آن عبور داده، سپس یک مهره به طرف دیگر پیچ بیاندازید و در پایان آن را با مهره ببندید.

پانتوگراف

٥- یک سوراخ در مرکز چوب پنبه ایجاد کنید. مدادی از آن رد کرده، سپس از سوراخ های انتهایی بازوهای کوچک عبور دهید.

پانتوگراف

٦- قطعه چوبی را با مداد تراش تیز کنید. این وسیله اشاره گر شما است. اشاره گر را از سوراخ انتهایی بازوی راست عبور دهید.

پانتوگراف

٧- اشاره گر را روی شکل قرار دهید. ورق کاغذی را زیر مداد بگذارید. پونز بزرگی را در بازوی چپ قرار دهید. آن را با یک دست بگیرید و شکل اصلی را به کمک اشاره گر دنبال (ردیابی) کنید. قلم چه نوع شکلی را ایجاد می کند؟

پانتوگراف

استرالیا را بزرگتر رسم کنید!

نقاشانی که در تصاویر مینیاتور متبحرند از یک پانتوگراف برای افزودن جزئیات بهره می برند. پانتوگراف از متوازی الاضلاع ساخته می شود و نقطه ثابت تعیین می کند که آیا تصویر بزرگ، کوچک و یا معکوس می گردد. در اینجا نقشه استرالیا را می بینید که بزرگ تر شده است.