پشم سنگ عایق الاستومری
چهارشنبه 11 آبان‌ماه سال 1390
توسط: آلفا پک

Btrfs فایل سیستم

 ‌Btrfs با تلفظ ها مختلف Butter F S، Better F S یا B-tree F S یک فایل سیستم copy-on-write تحت GPL برای لینوکس میباشد. copy-on-write در واقع یک روشی برای بهبود بخشی است که در برنامه نویسی های کامپیوتر مورد استفاده قرار میگیره.

Btrfs به منظور آدرس دهی کمبود ادغام ، snapshot ها ، قسمت های کنترلی و پوشش صحیح muli-deviceها در فایل سیستم لینوکس ایجاد شده اند. این قابلیت ها نقش تعیین کننده ای بازی میکنند مثل استفاده در ارتقای مقیاس های لینوکس برای پیاده سازی storageهای بزرگتر که معمولا در Enterpriseها مورد استفاده قرار میگیرد. Enterprise-storageها برای استفاده از مقیاس های بزرگ و تکنولوژی های پیشرفته طراحی شده اند.

Chris Mason نویسنده اصلی Btrfs گفته که هدف این فایل سیستم اجازه دادن به مقیاس لینوکس یا همون Linux Scale برای استفاده از فضای حافظه ای موجود خواهد بود، مقیاس بندی تنها مرتبط به آدرس دهی نمیباشد بلکه به معنی توانایی در اداره کردن و مدیریت آن با یک interface تمیز و رله که به ملت اجازه دیدن چیزهای مورد استفاده رو بده هستش و آن را قابل اعتماد میکند.

چندین دیسترو لینوکس Btrfs رو به عنوان یک انتخاب آزمایشی برای فایل سیستم root پیشنهاد میکنند. دیسروهایی مثل Arch، openSUSE 11.3، SLE11 SP1، Ubuntu 10.10، Sabayon Linux، Redhat Enterprise Linux 6، Fedora 15، Meego، Debian و Slackware 13.37. که البته Fedora نیز اشاره کرده که در نسخه ۱۷ ممکنه این فایل سیستم به صورت دیفالت روی آن قرار بگیره.

در سال ۲۰۰۸ Theodore Ts’o نویسنده اصلی فایل سیستم های ext3 و ext4، گفته که Btrfs راه بعدی برای ext4 میباشد. با داشتن تعداد زیادی طرح با ایده های مشابه که reiser3/4 داشت.

قابلیت ها:

دیفراگ به صورت آنلاین

اضافه کردن حجم و shrink کردن از volumeها به صورت آنلاین

متوازن سازی آنلاین (حرکت objectها بین block deviceها برای توازن load به صوزت آنلاین)

levelهای فایل سیستم (RAID1-like) برای mirroring و (RAID0-like) برای Sprinting

volumeهای فرعی (یک یا چند فایل سیستم جداگانه قابل مونت شدن root در هر پارتیشن فیزیکی)

فشرده سازی شفاف (در حال حاضر Zlib و LZO)

شبیه سازی فایلها (copy-on-write روی فایل های شخصی و یا byte-storage آنها)

کنترل روی data و metadata

تبدیل در محل یا in-place conversion

seeding فایل سیستم

transaction های قابل تعریف توسط کاربر

بلاک کردن پشتیبانی های پایان یافته

قابلیت های برنامه ریزی شده:

levelهای آبجکت RAID0، RAID1 و RAID10 و همچنین RAID برپایه توازن (RAID5 و RAID6)

چک کردن آنلاین و آفلاین سیستم

Incremental Dump (اینو خودمم نفهمیدم :دی)

توانایی در هندل کردن فایلها و پارتیشن های swap

جلوگیری از نوشته شدن تکراری dataها

پی نوشت :  در مجموع فایل سیستم گولاخی به نظر میرسه که با توجه به کارایی هاش خوراک سرور های کوچیک و بزرگ هستش و خیلی هم انعطاف پذیره جایگزین خوبی برای فایل سیستم های دیگه میتونه باشه و با کرنل های hybrid هم هماهنگی بسیار خوبی داره.