X
تبلیغات
رایتل
پشم سنگ عایق الاستومری
پنج‌شنبه 8 بهمن‌ماه سال 1388
توسط: آلفا پک

یک مقوله کاملا آشنا (ف.ی.ل.ت.ر شکن)

 

فیلت.ر شکن چیست و چگونه عمل می کند؟ 
معمولا هر جا برای کسی خط قرمزی مشخص شده باشد ،افراد تمایل بیشتری برای شکستن آن دارند .ازجمله این خطوط قرمز که در کشورهایی نظیر ایران بسیار پررنگ می نماید ، مسئله فیلت.رینگ است .از وقتی که بحث ف.ی.ل.ت.رینگ در کشور جدی شد ، بلا فاصله راه فرار از دست ف.ی.ل.ت.ر هم فراهم شد .اصولا در دنیای امروز امکان اینکه جلوی دسترسی انسان ها به اطلاعات را بگیریم تقریا غیر ممکن است .هر چه تجهیزات ف.ی.ل.ت.رینگ قوی ، هوشمند و پیشرفته باشند ،بازهم در مقابل هوش بشری ناتوان و عاجزند .
در این مقاله بدون توجه به بحث ضرورت بودن یا نبودن ف.ی.ل.ت.رینگ به مرور نحوه کار ف.ی.ل.ت.رشکن ها می پردازیم .فقط باید کمی حوصله کنید و ابتدا باخود P.roxy و بعد هم با چند نوع P.roxy آشنا شوید تا به نحوه کار یک ف.ی.ل.ت.ر شکن برسیم.


P.roxy چیست ؟
حتما برای شما هم پیش آمده که پس از برخورد به پیغام Access Denide ، به دنبال یک ف.ی.ل.ت.ر شکن یا P.roxy باشید تا هر طور شده به مطلب مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.آیا می دانید P.roxy چیست و چگونه کار می کند ؟اگر به فرهنگ لغت انگلیسی مراجعه کنید معنی لغت P.roxy را این چنین خواهید یافت :" وکیل ، وکالت و نمایندگی ."
شاید این معنی تا حدودی کمک کند تا مفهوم P.roxy را بهتر درک کنیم.
در واقع یک P.roxy Server ،سروری است که مابین کاربر و سرور مورد نظر قرار دارد.

 

 محل یک proxy server در شبکه

 

کاربرد های P.roxy
برای P.roxy Server دو کاربرد عمده تعریف کرده اند:
1) افزایش کارایی برای کاربران .
2) در خواست ف.ی.ل.ت.ر.(چه در جهت جلوگیری از دستیابی به اطلاعات و چه در جهت کمک به دور زدن ف.ی.ل.ت.ر )

انواع P.roxy
تعدادی از انواع P.roxy Server ها به قرار ذیل می باشند :
cache P.roxy: جهت caching اطلاعات .
web P.roxy: جهت جلوگیری از نفوذ Hacker ها و هم چنین تغییر فرمت webpageها .
Access control P.roxy: جهت ضبط اطلاعات و عملکرد کاربران در شبکه های محلی.
Anonymizing P.roxy:جهت مخفی نگه داشتن اطلاعات کاربر متقاضی اطلاعات .
Hostile P.roxy: معمولا توسط نفوذگران به صورت یک نرم افزار در سرور نصب می شود تا نسبت به شنود کلیه فعالیت های کاربران برای نصب کننده آن اقدام کند.
Transparent P.roxy: به P.roxy هایی گفته می شود که از دید user در شبکه وجود ندارد ، در حالی که وجود داشته و نسبت به انجام اعمال محول شده اقدام می کند.
Non-trans P.roxy,Open P.roxy ,Spilet P.roxy ,Reverse P.roxyو ...انواع دیگر P.roxy می باشند که در فرصتی دیگر به معرفی آنها خواهیم پرداخت .

نحوه کار P.roxy (ف.ی.ل.ت.ر شکن)
همان طور که از تعریف انواع P.roxy ها می توانید حدس بزنید ،ف.ی.ل.ت.ر شکن ها در واقع نوعی Anonymizing P.roxy هستند که اطلاعات مورد نظر شما را از چشم ف.ی.ل.ت.ر به دور نگه می دارند.
هنگامی که شما در محل آدرس مرورگر خود ، آدرس سایتی را وارد می کنید و یا در قسمت search یک موتور جستجو ، کلمه ای را تایپ می کنید ، این در خواست تبدیل به یک packet شده و برای ارسال به سمت ISP و از آنجا به سمت سرور اصلی مورد نظر شما آماده می شود.هم چنین پس از رسیدن packet به دست ISP تان ، سرور ف.ی.ل.ت.رینگ موجود در ISP با خواندن محتویات آن ، ازقصد و منظور شما مطلع شده و اجازه و یا عدم اجازه عبور را صادر می کند .
هنگامی که به طور عادی نسبت به وارد کردن کلمه و یا سایتی که ف.ی.ل.ت.ر شده است اقدام می کنید ، سرور ف.ی.ل.ت.ر متوجه غیر مجاز بودن درخواست شما شده و پیغام Access Denide را برای شما ارسال می کند .اما اگر از یک سرور P.roxy استفاده کنید ،موارد زیر اتفاق می افتد :
ابتدا شما در Address Bar مرورگر ،آدرس P.roxy Server مورد نظرتان را وارد می کنید .
Home Page سرور P.roxy ظاهر شده و از شما می خواهد که آدرس واقعی مورد نظرتان را وارد کنید .
با وارد کردن آدرس مورد نظر در P.roxy ، کلمات واردشده از حالت معمول به حالت کد شده تبدیل شده و به سمت سرور P.roxy ارسال می شود.
سرور P.roxy که شما به آن وصل شده اید ،با بازیابی اطلاعات کد شده ،متوجه می شود که با کدام سرور کاردارید .
تقاضای شما از طریق P.roxy برای سرور مورد نظرتان ارسال می شود.
اطلاعات مورد نظر شما از سرور اصلی به سمت P.roxy ارسال می شود.
سرور P.roxy اطلاعات دریافتی را کد کرده و برای شما ارسال می کند .
و به این ترتیب چه در مسیر رفت (ارسال تقاضا)و چه در مسیر برگشت (دریافت اطلاعات)،ف.ی.ل.ت.ر موجوددر ISP متوجه نخواهد شد که شما تقاضای دریافت چه اطلاعاتی را کرده اید .
اما با همه این تفاصیل باید گفت راه مقابله با بدی های موجود در اینترنت ،ف.ی.ل.ت.ر آنها به نحو موجود نیست ،چرا که به راحتی می توان هر ف.ی.ل.ت.ر و همین طور هر ف.ی.ل.ت.رشکنی را دور زد .راه حل عملی و منطقی این معضل ، واکسینه کردن مردم در مقابل این بدی هاست.به عبارت دیگر اگر بتوانیم مردم را از مزایا و معایب مطالب ،اطلاعات و اتفاقات اطراف خود مطلع سازیم ،آنگاه نیازی به مراقبت دائم از آنها نیست.
به امید روزی که بتوان به افراد جامعه در پیمودن مسیر زندگی شان اطمینان کرد و دائم دغدغه مراقبت از آنان را نداشت.