X
تبلیغات
رایتل
پشم سنگ عایق الاستومری
دوشنبه 3 فروردین‌ماه سال 1388
توسط: آلفا پک

آیا می دانید Favicon چیست؟

  

Favicon کوچک شده "Favorites Icon" است. این اصطلاح بیشتر بین طراحان حرفه ای وب استفاده می شود. Favicon شامل یک عکس کوچک ولی با رزولوشن بالاست. در اینترنت اکسپلرر (IE) در کنار آدرس صفحات و همچنین هنگامی که آدرسی را به لیست علاقه مندی ها اضافه می کنید در کنار آنها نمایش داده می شود البته به شرطی که موجود باشد.  البته امروزه تمامی بروزر ها مانند Firefox و Opera از آن پشتیبانی می کنند.

اگرچه Favicon ها خیلی کوچک هستند اما همه مدیران وبسایت ها معتقد هستند که بسیار در ظاهر وبسایت ها تاثیر گذار هستند. بیشتر اوقات Favicon منعکس کننده نما و احساس وبسایت و یا بخشی از آرم شرکت هستند.

اگر شما هم از Google برای جستجو در اینترنت استفاده می کنید به تازگی متوجه آخرین تغییر صفحه اصلی آن شده اید:

 شما هم می خواهید برای وبسایت یا وبلاگ خود Favicon داشته باشید؟

اگه جواب شما به این سوال مثبت است ادامه مطلب رو بخوانید. اول ببینیم که یک Favicon باید چه ویژگی هایی باید داشته باشد:

-         عکسی با فرمت .ico (ico  عکسی با فشرده سازی Bitmap 24bit می باشد )

-         سایز آن 24x24 یا 32x32 یا 48x48

-         با 256 رنگ

در گذشته محدودیت های بیشتری برای ویژگی های Favicon وجود داشت مثلا محدودیت حجم ولی امروزه خیلی از این محدیدیت ها حذف شده است. اما مشخصات ذکر شده با بسیاری از بروزر ها سازگار می باشد. تنها نکته ای که لازم می دانم بگم این است که در بعضی بروزر ها اگه Favicon حجم زیادی داشته باشد ( مثلا 500KB ) چند روز طول خواهد کشید تا نمایش داده شود.

حالا  به قسمت اضافه کردن Favicon به صفحه خود رسیدیم. دو روش برای این کار وجود دارد:

1.       اسم فایل Favicon خود را به “Favicon.ico” تغییر دهید و آن را در ریشه وبسایت خود آپلود کنید. در این روش که فقط اینترنت اکسپلرر قادر تشخیص آن می باشد به تمام صفحات شما همین Favicon اضافه می شود بدون آنکه نیازی به نوشتن هیچ کدی باشد. و با تغییر همین فایل تمام صفحات شما نیز تغییر می کند.

2.       در این روش شما باید به صفحاتی که می خواهید Favicon داشته باشند یک کد HTML اضافه کنید. در روش قدرت مانور شما بیشتر است. به عنوان مثال شما می توانید برای هر صفحه یک Favicon جداگانه اختصاص دهید. همچنین دیگر نیازی به آپلود فایل در ریشه وبسایت نخواهد بود و شما می توانید از هر آدرس اینترنتی برای آدرس دهی استفاده کنید.

کد مورد نیاز برای این کار به صورت زیر می باشد:


<LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="http://www.mydomain.com/.../myicon.ico">

شما باید این کد را بین تگ Head قرار دهید به این صورت:

<html>
<head>

...
<LINK REL="SHORTCUT ICON" HREF="http://www.mydomain.com/.../myicon.ico">

...
</head>
<body>

...
</body>
</html>


تنها نکته ای که باقی باقی می ماند طراحی یا ساخت Favicon است. اگر شما به نرم افزار های گرافیکی حتی در حد متوسط نیز آشنایی داشته باشید نباید مشکل چندانی داشته باشید. در هر صورت برای طرای Icon نرم افزار های اختصاصی هم وجود دارند که کار با آنها بسیار ساده می باشد. همچنین تعدادی سرویس های اینترنتی هم برای این کار وجود دارند که کافی است عکسی را به آنها بدهید و Favicon خود را تحویل بگیرید.